Jdi na obsah Jdi na menu
 


Erich Maria Remarque

                           Na západní frontě klid  Obrazek
 

         Děj se odehrává v průběhu let 1915-18 na západní frontě mezi Francií a Německem.
Hlavní postavou je Pavel Bäumer, který se se svými kamarády z gymnázia nechal ovlivnit zfanatizovaným učitelem tělocviku a přihlásil se do armády. Před odchodem na frontu museli absolvovat 10-ti týdenní výcvik, během kterého Pavla a jeho kamarády šikanoval desátník Himmelstoss. Po výcviku nastupují všichni rovnou na frontu a hned při prvním boji umírá jejich kamarád František Kemmerich.
Pavel zůstává se svými spolužáky - Tjadenem, Westhusem, Kroppen, Müllerem a Katczinskym- kteří se pro něj stávají jedinými lidmi, kterým důvěřuje a říká kamaráde. Po tomto boji utrpěla jejich rota velké ztráty a byla doplněna o rekruty, mezi nimiž byl i nenáviděný desátník Himmelstoss, kterému se všichni už dlouho chtěli pomstít.
         Následující den museli dopředu, opravovat zákopy. Katczinskému se moc nechtělo protože tušil cestou problémy. A také měl pravdu, protože už cestou se dostávají pod ostrou palbu a přichází tak o spoustu mužů.
         Vedle Pavla je postřelen rekrut a pomalu umírá. Katcza přemýšlí o tom, zda nemá raději rekruta zastřelit a ušetřit jej tak před pomalou a bolestivou smrtí. Nakonec jej ale zastřelit nemůže, protože se kolem začínají sbíhat vojáci.
         Vrátili se zpátky do relativního klidu za frontu, kde je čekalo malé rozptýlení. Himmelstoss byl opravdu přidělen k jejich rotě, a tak se mu Tjaden s Westhusem rozhodli pomstít se vší parádou. Nakonec za to dostanou 3 dni stredního vězení. Opět nastupují na frontu, ale tentokrát o dva dny dříve.Ukázka č.1
           
Čas strávený v zákopech začal být nesnesitelný – někteří rekruti dostávají záchvaty a chtějí utéci, Pavel s Katczou je pochytávají a zachraňují jim životy. Pomalu jim také dochází jídlo. Všichni čekají pod neustávající palbou na útok. Ten přichází až po dlouhých třech dnech. Francouzi jsou zaskočeni a ustupují o několik set metrů. Role se pak obrací a dopředu postupují Francouzi. Ukázka č. 2
         Po několika dnech jsou vystřídáni. Je spousta mrtvých– na základnu se z roty o 150 vojácích vrací pouze 32. Mezi mrtvými zůstává i Westhus. Na základně se Pavel a jeho zbylí kamarádi usmiřují s Himmelstossem, protože pomáhal přenášet umírajícího Westhuse. Nakonec jim Himmelstoss nabídne práci v kuchyni. Jsou ubytováni v domech, které leží poblíž průplavu. Na druhé straně průplavu jsou domy, zahrady a ženy. Pavel se dvěma kamarády se s několika ženami domluví, že v noci se za nimi vydají a donesou jim nějaké jídlo. ukázka č. 3
         Zanedlouho dostává Pavel dovolenou na sedmnáct dní a odjíždí domů. Ostatní mu opravdu závidí, protože po návratu nenastoupí hned na frontu, ale do výcvikového tábora do kursu, takže si pořádně odpočine. Když ale dorazí domů, nemůže se za žádnou cenu odreagovat, pořád myslí na své kamarády a na frontu a k tomu všemu je jeho matka těžce nemocná. Při svém pobytu potká několik známých, ale stále se nemůže vyrovnat s realitou. ukázka č.4

         roto Pavel možná v návratu na frontu viděl jakési vysvobození z této nevědomosti a předstírání, ale zároveň věděl, že už nikdy nebude takový jako dřív. ukázka č. 5

         Vrací se do výcvikového tábora, kde nikoho nezná. Čas tráví většinou o samotě a prěmýšlí.. Na starost dostal hlídat zajaté Rusy. Při službách ale pouze odpočítává čas, než se vrátí za kamarády na frontu. Za několik dní ho ještě dojede navštívit otec se sestrou, kteří mu oznámí, že matka má rakovinu. Pavel se je snaží rozveselit, ale sám nemá dost síly, aby někoho utěšoval. Proto je opravdu rád, když se vrací ke svému pluku a konečně doufá, že přijde na jiné myšlenky.
Klidu s kamarády si ale moc neužije. Neuběhne ani týden a vyráží na frontu. Pod palbou ale Pavel zažívá první pochybení – na prvním průzkumu po dovolené dostává opravdový strach. Jeho vlastní myšlenky ho děsí. I když ho na chvíli uklidní , že za zády má své přátele a dál pokračuje v postupu palbou, zmocní se ho zanedlouho opět strach, který zapříčiní, že si není docela jistý, zda postupuje správným směrem. Sklouzne proto do nedalekého trychtýře a snaží se zorientovat. Ale prudká neutuchající palba ho zde uzamkne. ukázka č. 6Obrazek

         V kráteru leží ještě 2 dny a pohled na pomalu umírajícího francouzského vojáka, který leží s ním v trychtýři a kterého sám zabil v něm vyvolává výčitky svědomí.Při protiútoku měl štěstí a dostal se zpátky do německých zákopů. Našel své kamarády a zjistil, že dostali za úkol hlídat prázdnou vesnici. Žijí si dobře, jídla a pití mají dostatek. Ale to se brzy změní. Po několika týdnech dostávají rozkaz napochodovat zpět k útvaru.
Jako první dostávají za úkol evakuovat vesnici, která je pod střelbou. Při francouzském útoku utrpí jednotka velké ztráty a Pavel a Kropp jsou postřeleni. Kroppovi amputují nohu. ukázka č. 7

         mírá další jeho další přítel –Müller. A měsíce postupují, tažení pokračuje – umírání pokračuje. Léto 1918 je nejkrvavější a nejtěžší, všichni už tuší, že válku prohrají. Už nemají šanci útočit proti nové velké ofenzívě, nemají lidi ani munici. Při pobytu ve vesnici kousek za frontou je zabit Katczinsky střepinou vzadu do hlavy. Smrt byla rychlá a bezbolestná. Ale s Katczinským umřel poslední Pavlův opravdový přítel. A stal se zněj už jen tupý robot, který dělá, co má přikázáno… ukázka č.8
         avel Bäumer padl v říjnu 1918, v den, jenž byl na celém bojišti tak tichý, že se zpráva vrchního velitelství omezila na větu: Na západní frontě byl klid.
Klesl tváří k zemi a ležel, jako by spal. Když ho obrátili, bylo vidět, že se nemohl dlouho trápit – výraz jeho obličeje byl tak klidný vyrovnaný, až se zdálo, jako by byl málem spokojený, že to vzalo takový konec.

Charakteristika hlavní postavy: Hlavní postava Pavel Bäumer je devatenáctiletý student gymnázia, který se dostává na bojiště první světové války naprosto nepřipraven. Z Pavla se díky válce stává člověk nevyzpytatelný, nenávistný a kamarádský pouze ke svým spolubojovníkům Uvědomuje si, že každou chvíli může být mrtev a jediné, co může proti tomu dělat, je zabíjet své nepřítele.  Na frontě si vytváří pět nejlepších přátel, kteří mu postupně umírají v bitvách. Pavel prochází těžkými fyzickými a psychickými zátěžemi z války, které ještě umObrazekocňují velmi špatné zprávy z domova. To vše ovšem přestává až do doby, kdy mu zemře v náručí poslední přítel a Pavel se málem hroutí, vykonává pouze povely a myslí jen na konec války. Nakonec je před koncem války zabit. Pavel Bäumer je kladnou postavou, protože neubližuje úmyslně nikomu, je do jisté míry přátelský a bojuje jen proto, ze musí.  

 

Styl psaní: Kniha je psaná hovorovým jazykem a je zde použito mnoho vojenských termínů, což do knihy vnáší napětí po celou dobu čtení.

 

Vlastní hodnocení: Generace Pavla Bäumera (E.M.Remarqua)- hlavního hrdiny byla generací poprvé v dějinách zaskočenou světovou válkou, která ve vědomí prostých lidí i nejlepších umělců zanechala pocit absurdity, nesmyslnosti a nelidskosti válečných jatek. Kniha to dává zřetelně na vědomí. Tito mladí lidé byli zaskočeni válkou, a pokud ji přežili, už nikdy nebyli schopni normálního života.

         Kniha se četla velmi dobře. Vybral sem si ji pro její známost a protože mám rád válečná témata.

         Nápis na úvodní straně vypovídá o mnohém: Tato kniha nemá být ani obžalobou, ani vyznáním. Má být toliko pokusem podat zprávu o generaci, která byla zničena válkou - i když unikla jejím granátům.